Nowy rok to dla czytelników obietnica wielu literackich nowości. Wydawnictwa przygotowały bogatą ofertę książek na 2025 rok - zarówno polskich autorów, jak i zagranicznych bestsellerów w przekładach na język polski. Wśród propozycji znajdziemy kontynuacje popularnych serii, nagradzane powieści, niebanalne biografie i reportaże. Już teraz wiemy, że 2025 rok dostarczy fanom dobrej literatury wielu powodów do radości.
Powieściowe nowości zagranicznych autorów
Wśród najbardziej wyczekiwanych powieściowych nowości 2025 roku znajdziemy kontynuacje popularnych serii zagranicznych autorów oraz zupełnie nowe tytuły, które już teraz zyskały uznanie krytyków i czytelników. Do pierwszej grupy należą kolejne tomy „Septologii” norweskiego noblisty Jona Fossego oraz nowa powieść Zadie Smith „Oszustwo”, która tym razem sięgnęła po konwencję historyczną. Jeśli chodzi o świeże propozycje, na uwagę zasługuje debiutancka powieść Ottessy Moshfegh „Eileen”, doceniona już w 2015 roku, a także „Polak” autorstwa południowoafrykańskiego noblisty J.M. Coetzeego.
Fani twórczości Jona Fossego z niecierpliwością wyczekują na polskie wydania kolejnych części „Septologii” - monumentalnego cyklu składającego się z siedmiu powieści, z których dotychczas ukazały się dwie. Kontynuacja tej niezwykle osobistej sagi rodzinnej zaplanowana jest na jesień 2025 roku.
Równie oczekiwana jest nowa powieść Zadie Smith „Oszustwo”, tym razem osadzona w wiktoriańskim Londynie. Książka, której polska premiera planowana jest na maj, opowiada o próbie przejęcia tytułu szlacheckiego i majątku przez oszusta podającego się za zmarłego arystokratę. Jak zawsze u Smith, w tle są wątki społeczne i polityczne.
Debiuty zachwycające krytykę
Wśród debiutów na szczególną uwagę zasługuje „Eileen” amerykańskiej pisarki pochodzenia irańskiego Ottessy Moshfegh. Choć książka ukazała się po raz pierwszy w 2015 roku, dopiero teraz doczeka się polskiego przekładu. Jest to mroczny thriller psychologiczny osadzony w latach 60. ubiegłego wieku z niezwykłą bohaterką w centrum akcji.
Kolejna głośna powieść to „Polak” autorstwa południowoafrykańskiego noblisty J.M. Coetzeego opowiadająca o miłosnej obsesji polskiego pianisty w trakcie jego wizyty w Barcelonie. Mimo osadzenia akcji we współczesności, Coetzee zachowuje swój charakterystyczny, poetycki styl narracji.
Polskie biografie wybitnych postaci
W 2025 roku czytelnicy będą mogli sięgnąć po kilka ciekawych biografii wybitnych Polek, których losy z pewnością zainteresują szerokie grono odbiorców. Szczególnie warte uwagi są zapowiadane na ten rok książki poświęcone marii Konopnickiej i Julii Keil, postaciom dobrze znanym, choć nie do końca rozpoznanym.
Życiorys Marii Konopnickiej napisany przez Magdalenę Grzebałkowską z pewnością odsłoni prywatne oblicze znanej poetki i nowelistki. Autorka przyjrzała się zwłaszcza jej bliskiej relacji z Marią Dulębianką, polską sufrażystką. Biografia ukaże się nakładem Wydawnictwa Znak.
Z kolei Małgorzata Czyńska przygotowała opowieść o życiu i twórczości Julii Keil - wybitnej, choć nieco zapomnianej projektantki, której futurystyczne wzory odcisnęły piętno na polskim modernistycznym wzornictwie przemysłowym. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Marginesy.
Czytaj więcej: Odkryj Luksusowy Portfel Damski Pierre Cardin - Idealny dla Nowoczesnej Kobiety
Nagradzane pozycje w przekładach
W 2025 roku na polskim rynku zadebiutuje wiele tłumaczeń nagradzanych powieści obcojęzycznych. Wśród nich znajdą się m.in. zdobywca Bookera 2023 „Prophet Song” Paula Lyncha oraz wyróżniona przez „New York Timesa” „The Bee Sting” Paula Murraya. Obydwie książki łączy irlandzki rodowód autorów oraz uniwersalne tematy rodziny i współczesnych tyranii.
Kolejną pozycją wartą uwagi będzie „Kolonia” nominowanej do Nagrody Bookera Audrey Magee, osadzona w realiach Irlandii lat 70. XX wieku. Akcja rozgrywa się na odizolowanej wyspie, a bohaterami są angielski malarz i francuski lingwista.
Wreszcie, miłośnicy twórczości Abdulrazaka Gurnaha będą mogli sięgnąć po kolejną powieść tanzańskiego noblisty - „By the Sea” w przekładzie Kai Gucio.
Zagraniczna literatura faktu poruszająca ważne tematy
Wśród wartych polecenia nowości non-fiction na 2025 rok wyróżniają się dwie pozycje o ambicjach naukowych, choć napisane w sposób przystępny i angażujący. Obydwie dotykają ważkich problemów współczesności.
Książka „Zmącony obraz” Roberta Whitakera analizuje wpływ leków psychotropowych na epidemię chorób psychicznych w USA. Autor stawia tezę, że medykamenty przepisywane na masową skalę mogą przyczyniać się do pogłębiania problemów ze zdrowiem psychicznym.
Z kolei „Gorączka. Jak tyfus zmienił historię” Matthewa Kippina opowiada o tyfusie plamistym, który od XV do XX wieku regularnie nawiedzał Europę, powodując miliony ofiar. Choć dziś choroba jest już prawie zapomniana, przez stulecia kształtowała losy kontynentu i jego mieszkańców. Książka pokazuje, jak epidemie chorób zakaźnych wpływają na bieg dziejów.
Nieautoryzowana biografia Anny Wintour wydana w Polsce
Jedną z najgłośniejszych premier literatury faktu zaplanowanych na 2025 rok jest polskie wydanie nieautoryzowanej biografii Anny Wintour, legendarnej redaktor naczelnej amerykańskiego „Vogue'a”, autorstwa dziennikarki Amy Odell.
Książka powstała na podstawie rozmów z blisko 250 osobami z otoczenia Wintour i stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób osoba bez formalnego wykształcenia zdołała przez dekady utrzymać się na czele najważniejszego magazynu mody, dyktując trendy całej branży.
Biografia ukaże się nakładem Wydawnictwa Marginesy i z pewnością zainteresuje wszystkich miłośników świata mody i osób kształtujących popkulturę.
Historyczny reportaż o mrocznych czasach Rabki
W 2025 roku ukaże się również długo oczekiwany reportaż historyczny Beaty Chomątowskiej „Miasto dzieci świata” poświęcony Rabce-Zdrojowi. Książka wydana przez Wydawnictwo Czarne przedstawia mało znane, mroczne karty z historii uzdrowiskowej miejscowości - od szkoły SS po PRL-owskie sanatoria.
Autorka, znana z innych reportaży historycznych, tym razem pod lupę wzięła losy miasteczka na Podhalu od okresu dwudziestolecia międzywojennego po czasy powojenne. Jak zapowiada wydawca, książka obala mit Rabki jako spokojnego, rodzinnego kurortu.
Lektura z pewnością zainteresuje miłośników mało znanych historii z regionów Polski oraz tych, którzy pragną poznać mroczne oblicze kurortów tak popularnych w okresie międzywojennym.
Podsumowanie
Przegląd najciekawszych premier książkowych na 2025 rok pokazuje, że fani literatury mają powody do optymizmu. Na rynek trafią zarówno wyczekiwane kontynuacje popularnych serii, jak i zupełnie nowe propozycje uznanych twórców. Pojawią się także interesujące biografie i reportaże historyczne autorstwa cenionych polskich autorek i autorów.
Wśród zapowiedzianych nowości każdy znajdzie coś dla siebie - zarówno miłośnicy prozy obyczajowej, jak i literatury faktu. Szczególnie warte uwagi są polskie biografie wybitnych postaci oraz tłumaczenia nagradzanych powieści zagranicznych. Nie zabraknie również książek ambitniejszych, analizujących ważkie problemy współczesności.
Przegląd pokazuje, że polscy wydawcy starają się zaoferować czytelnikom zróżnicowany wybór wartościowych pozycji. dbają zarówno o kontynuację dzieł uznanych autorów, jak i odkrywanie nowych, ciekawych głosów na rynku książki. Z pewnością każdy znajdzie w tym bogatym repertuarze coś dla siebie.
Podsumowując, rok 2025 rysuje się dla miłośników literatury wyjątkowo obiecująco. Już teraz wiemy, że wydawnictwa przygotowały ambitny program wydawniczy, który zadowoli zarówno wytrawnych koneserów, jak i szukających literackich odkryć.